РАК НА БЕЛИТЕ ДРОБОВЕ

     По данни на Българския национален раков регистър , белодробният рак е представен с 19,6% сред мъжете и 4% сред жените от всички ракови заболявания. Броят на новорегистрираните случаи е 3572, а общият брой на регистрираните болни в страната е 9080. Тютюнопушенето е водещ рисков фактор. Около 85% от болните с рак на белия дроб са пушачи.

     Дребноклетъчният и плоскоклетъчният рак са непосредствено свързани с тютюнопушенето и това са карциномите, които се срещат при тежките пушачи, докато аденокарциномите се срещат по-често при непушачи. Той засяга хората между 55 год. и 75 годишна възраст. За последните 20 години у нас има трайна тенденция към повишаване на броя на регистрираните от рак на белия дроб и намаляване на възрастта на болните.   

     Ракът на белия дроб е най-честата причина за онкологична смъртност сред българското население – близо два пъти повече от следващото по смъртност онкологично заболяване – рак на стомаха. Тютюнопушенето е водещ рисков фактор за възникване на ракът на белия дроб, като пушачите са засегнати от 5 до 8 пъти повече от непушачите.  Други  известни рискови фактори са замърсения въздух, работа при тежки химически замърсяване и често наблюдавани хронични възпалителни процеси  като ОКГДП, грип,  бронхит, трахеит, ангина и плевмония.

     Лечението на белодробния карцином в повечето от случаите е комплексно. Стандартното лечение на белодробния рак включва четирите основни метода: оперативен, лъчетерапия, химиотерапия и имунотерапия, а изборът зависи от вида на тумора и стадия на заболяването. В последно време има забележителен и бърз напредък в областта на имунотерапията.

     Диагнозата рак показва дефицит в способността на имунната система на организма да открива и елиминира раковите клетки. Туморите са способни да прикриват своите антигени от нормалните клетки и по този начин избягват разпознаването си  и унищожаването си от имунната система. Друг начин на туморните клетки да избегнат имунната система е да „откраднат” протеини, от повърхността на нормалните клетки и да се „маскират“ пред  имунната система като  „свои”, а не „чужди” клетки. 

     Имунотерапията е процес , който може да обърне злокачествена  трансформация  на клетките към  нормален ( без трансформация) процес на  деление . Първият известен в науката  имунотерапевтичен препарат е ваксината БЦЖ. В момента съвременното лечение на рака на белия дроб се използват различни инхибитори като инхибиторите на  PDL и PDL1 под различни наименования. 

Механизъм на имунотерапията с Nivolumab Ролята на PD-1 сигнален път при противотуморна имунотерапия 

     За първи път БЦЖ ваксината е използвана за лечение при рак на белия дроб от проф. Спартак Хаджиев – България и проф.Б. Алперн- Институт Пасьор Париж. 

     В последните повече от 50 години екипът на проф. Спартак Хаджиев продължава да работи върху дозите, съдържанието и схемите на приложение на различните препарати съдържащи БЦЖ като ХД88, H96 и Катрапс. 

     Препаратът е приложен при над 1000 болни с рак на белите дробове. Като пример прилагаме последното ни проучване от месец февруари 2022г. А обобщение данни показват, че  37,5% от болните преживяват повече от 5 – 25години от началото на лечението им  с Катрапс. 

     Тук ще поговорим малко за теорията на проф. Нася Хаджиева и екипа й  за възникване на рака. В основата на тази теория стоят вируси и бактерии, които в продължение на много години предизвикват възпалителни процеси в белите дробове и така постепенно микробите заличават промените в тъканите на възпалените органи, които стават невидими за организма и той не ги унищожава чрез апоптоза, както прави с непотребните и променени клетки.

До сега е доказано, че повече от 40% от раковите заболявания се причиняват от различни бактерии и вируси като очакваме да се потвърдят сегашните ни познания по вирусо-бактериалната теория за възникване на рака и да се намерят нови доказателства за микробния произход на всички или на повечето раковите заболвяания. 

До тук разказахме как се изплъзват раковите клетки от контрола на организма. Сега ще предположим как под въздействието на БЦЖ ваксината, която се размножава вътре в клетките, организма отново „забелязва” променената ракова клетка и изпраща всичките си сили да я унищожи?

Защо и как БЦЖ бактериите разкриват раковите клетки и как всъщност действа ваксината БЦЖ върху туморите и ги намалява или унищожава , може да прочетете повече в секция „Имунотерапия- Теория“. 

bg_BGBulgarian