РАК НА ДЕБЕЛОТО ЧЕРВО
Ракът на дебелото черво е третият най-често срещан вид рак в света.
Колоректалният карцином, наричан още рак на дебелото черво, започва с анормален растеж на клетки в колона или ректума. Това води съответно до рак на колона или рак на ректума. Лекарите обикновено поставят тези видове рак в една категория, защото имат много общи характеристики. В повечето случаи, ракът на дебелото черво произлиза от доброкачествени образувания по вътрешната повърхност на дебелото черво, наричани полипи. С времето някои полипи може да мутират и да се трансформират в ракови тъкани.
Точната причина за развитието на рак на дебелото черво все още не е изяснена, но има някои рискови фактори, които се свързват със заболяването. Наличието на фамилна анамнеза за колоректален рак или рак на яйчниците, гърдата и матката при жени, както и някои наследствени гени синдроми, открити преди време полипи или възпалително заболяване на червата, може да увеличат риска от развитие на рак на дебелото черво особено при хора, които живеят с тях повече от 10 години.
Според проучвания, една трета от пациентите с диагноза колоректален рак са под 55 години. Ракът на дебелото черво засяга жени и мъже почти по равно. Колоректалният карцином много често няма специфични ранни симптоми, докато не напредне. Поради това, редовният скрининг помага за откриване на заболяването преди да се развият симптоми, когато ракът на дебелото черво е най-лечим. Скринингът може да се наложи да започне на 40 години или дори по-рано, ако имате някакви рискови фактори.
Прогнозата и лечението на рака на дебелото черво зависят в голяма степен от стадия, в който е открито заболяването. Стадиите са класифицирани по скала от 0 (карцином in situ) до IV. В по-ранните стадии ракът е ограничен до стената на дебелото черво, докато в IV стадий се е разпространил в отдалечени органи (метастазирал е).
Когато заболяването се открие в ранен стадий, преди да се е разпространило, 5-годишната преживяемост надвишава 90%. Ракът се счита за излекуван, ако не възникне повторно в рамките на 5 години. В напреднал стадий процентът на преживяемост е по-нисък, но постоянно нараства. Това, което трябва да знаете е, че колоректалният рак е лечимо заболяване, особено ако се диагностицира в ранен етап. В зависимост от случая, хирургия, химиотерапия, таргетна терапия, имунотерапия или лъчетерапия могат да се използват в комбинация или поотделно.
Заедно с известните методи на лечение на ракови заболявания като операция, химиотерапия и лъчетерапия тук можеда се приложи и Прицелна терапия за рак на дебелото черво. За разлика от химиотерапията, която засяга и здрави клетки наред с раковите тъкани, таргетните лекарства атакуват само злокачествени клетки и не причиняват сериозни странични ефекти. Те са широко използвани в лечението на рак на дебелото черво, особено в IV стадий.
Според някои проучвания, когато се прилагат заедно с конвенционална химиотерапия, те могат да повишат ефективността ѝ с 25-30%. Имунотерапията също има място при лечението на рака на дебелото черво. Обикновено имунпрепаратите се използват в края на лечението и продължават по- дълго. Катрапс се прилага по същи начин в различни дози и различни интервали в продължение на 5 и повече години за поддържане на хомеостазата на организма.
5 годишната преживяемост при тези болни е 48,7% , като се вземе предвид,че по-голямата част от тях са оперирани и след това подложени на лъчетерапия, а една по-малка част е провеждала и химиотерапия по различни показания. КАТРАПС е прилаган след приключване на тези терапии и преживяемостта се отчита от началото на лечението с КАТРАПС. Повече от половината болни с над 5 годишна преживяемост се лекуват при нас повече от 10 и даже повече от 20 години.
Начинът на хранене играе много важна роля за предпазване от рак – един от най-значимите здравословни проблеми на нашето време. В случая какво ядете е също толкова важно, колкото и количеството, което консумирате.
Добре е винаги да имате тези храни в кухнята си
- Соеви зърна, леща
- Обезмаслено сирене, кисело мляко или йогурт
- Бял боб, нахут
- Зелен фасул, грах
- Плодове (портокал, мандарина, кайсия, черна черница, череша, вишна, касис)
- Ядки, като орехи, фъстъци и лешници
- Зеле, карфиол, спанак, манголд, листа от репички и цвекло, ряпа, листна горчица
- Пълнозърнест и ръжен хляб, булгур, грухана пшеница
- Яйца